صف خرید و فروش

دسته بندی ها : بورس, مقالات آموزشی بورس 30 دی 1398 admin 140 مشاهده

شاید بارها کلمه صف خرید و فروش در بورس را شنیده باشید ، اما  با معنا و مفهوم آن آشنا نباشید. در این مطلب قصد داریم تا این مفهوم در بورس را برایتان تشریح کنیم و دلایل تشکیل صف خرید و فروش را توضیح دهیم.

ابتدا با ورود به سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس www.tsetmc.com میتوانید نام نماد مورد نظر را جستوجو کنید . هر نماد شرکت صفحه مخصوص به خود را دارد که با کلیک روی نام شرکت در دیده‌بان بازار یا با استفاده از ابزار جستجو (ذره‌بین سبز رنگ بالای سایت tesetmc.com) صفحه آن نماد را پیدا کرد.
مثلا برای یافتن نماد شرکت بانک صادرات طبق آموزی تصویری زیر، کافیست بخشی از نام همین شرکت را در فیلد جستجو وارد کنید. با انجام اینکار نماد وبصادر برای شما نمایش داده می‌شود که با کلیک روی لینک آن، به صفحه این نماد وارد می‌شوید.


صف خرید در بورس

زمانی که سهام شرکتی به دلایلی مختلف مورد استقبال سرمایه گذاران قرار می گیرد خریداران برای خرید سهم به امید افزایش قیمت هجوم می آورند و سهام های عرضه شده را خریداری می کنند. فروشندگان که استقبال زیاد خریداران برای خرید سهام را مشاهده می کنند ٬ فروش خود را به تاخیر می اندازند و همین عامل باعث کمبود عرضه سهم برای فروش می شود. با این اتفاقات رقابت بین خریداران بیشتر می شود تا جایی که فروشنده ای وجود نداشته باشد اما تقاضا برای خرید سهام  همچنان بالا باشد و سفارش های خرید در بالاترین قیمت ممکن برای سفارش قرار بگیرند.به عبارت دیگر صف خرید زمانی شکل می گیرد که عرضه سهام کمتر از تقاضای آن باشد تا با افزایش قیمت و تمام شدن عرضه ها دیگر هیچ سهامی برای فروش در آن بازه قیمتی وجود نداشته باشد و خریداران برای خرید سهام در صف بمانند.

در چنین زمانی با مراجعه به صفحه مربوط به سهم مذکور در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مشاهده می‌شود که فقط بخش عرضه (خریداران) تابلو معاملات به خاکستری و غیر فعال است و اطلاعات مربوط به خرید آن سهم به رنگ سیاه و فعال است. چنین حالتی را صف خرید برای سهم مورد نظر گویند.

عکس زیر نشان دهند صف خرید سهام شرکت سیمان ارومیه می باشد.

صف فروش در بورس

زمانی که سهام شرکتی به دلایل مختلف عرضه سهام شرکت با افزایش فروش مواجه شود. در این صورت متقاضیان خرید آن سهم برای کاهش قیمت بیشتر، از خرید خودداری می‌نمایند. در این شرایط در طرف عرضه صفی از فروشندگان ایجاد می‌شود و در طرف تقاضا، خریداری تمایل ندارد تا آن سهم را خریداری کند.به عبارت دیگر صف خرید زمانی شکل می گیرد که عرضه سهام بیشتر از تقاضای آن باشد تا با کاهش قیمت و خریداران برای فروش سهام در صف بمانند.

در چنین زمانی با مراجعه به صفحه مربوط به سهم مذکور در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مشاهده می‌شود که فقط بخش عرضه (فروشندگان) تابلو معاملات به رنگ سیاه و فعال است و اطلاعات مربوط به خرید آن سهم به رنگ خاکستری و غیرفعال است. چنین حالتی را صف فروش برای سهم مورد نظر گویند.

عکس زیر نشان دهند صف فروش سهام شرکت عمران و توسعه شاهد می باشد.

 

نکات بسیار مهم در مورد صف خرید و فروش که باید به آنها توجه داشت:

 

هیچ وقت نباید صف خرید و فروش را مبنای معامله هایتان قرار دهید.

صف خرید و صف فروش همیشگی نیست و تنها در موارد معدودی شکل می گیرد که دلایل مختلف آنرا بیان کردیم.

در عرضه های اولیه در روز های ابتدایی عرضه به دلیل جذاب بودن قیمت و گاهی اوقات هیجانات عرضه اولیه موجب تشکیل صف خرید می شود.

نقد شوندگی در بورس و تشکیل صف های خرید و فروش رابطه معکوس دارند یعنی اگر نقد شوندگی سهامی بالا باشد تشکیل صف خرید و فروش در آن بسیار کم اتفاق می افتد و اگر نقد شوندگی سهامی پایین باشد تشکیل صف خرید و فروش در آن زیاد اتفاق می افتد.

ممکن است در یک روز در ابتدای روز صف خرید شکل بگیرد سپس با عرضه شدید صف خرید از بین برود و با ادامه عرضه و کاهش قیمت صف فروش تشکیل شود و یا برعکس.

admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :